AKTUALITY

CinEd ve spolupráci s Animánií pořádají
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY 20.11.2021 / 10-15:30H

festival animánie /moving station /sloupový sál

ZNOVUVYNALEZENÁ KINEMATOGRAFIE

 

Animánie ve spolupráci s mezinárodním vzdělávacím programem CinEd zve na seminář filmové výchovy všechny pedagogy, lektory, vedoucí dětských kolektivů, ale i rodiče mladých tvůrců. Uváděné pásmo nejen animovaných filmů otevírá cestu k málo poznané tvorbě, která nevypráví příběhy, ale nabízí dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazuje filmový pás zblízka, odhaluje počátky filmu, svobodu experimentu. Tento typ filmů má velice blízko k výtvarnému umění, poezii a hudbě. Pokud experimentu porozumíme, můžeme v něm najít zalíbení a dokonce inspiraci a nadšení pro vlastní tvorbu. Experimentální animační dílna ve druhé části semináře otevře prostor pro vlastní kreaci

Program: semináře
10:00 – 13:00 Úvod, představení projektu a metodiky CinEd, projekce krátkých filmů
13:00 – 13:30 přestávka na oběd (bude zajištěn)
14:00 – 15:30 Animační dílna navazující na práci s filmem

Registrace zde 

Pro více informací kontaktujte:

eva.spilkova@acfk.cz

CinEd a Katedra výtvarné kultury v Ústí nad Labem srdečně zvou na
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY

22.11.2021 / 10-16H
Seminář filmové výchovy

SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA

 Registrovat se můžete ZDE

Pro více informací kontaktujte:

eva.spilkova@acfk.cz

Mezi výtvarným oborem a filmovou výchovu existuje celá řada inspiračních přechodů. Pedagogové výtvarné výchovy pro svou práci nejčastěji přejímají animační techniky, které umožňují práci s různými typy materiálů. Experimentální film představuje další (a z pohledu výtvarného oboru málo probádanou) oblast filmové tvorby, kterou není snadné jednoznačně vymezit, pojmenovat, skrývá se v ní však celá řada technik a výtvarných postupů, které je možné implementovat do výuky výtvarné výchovy.

Náplní semináře bude projekce a následný filmový rozbor několika experimentálních filmů z kolekce evropského projektu CinEd. Účastníci se seznámí s různými přístupy tvorby experimentálních filmů.

V praktické části semináře si budou moci sami vyzkoušet tzv. metodu rukodělného filmu vytvářeného výtvarnými zásahy do 16mm filmového pásu, a natáčení krátkých filmově-výtvarných etud inspirovaných experimentálními postupy.

 

 

JAK SE K NÁM DOSTAT?


CINED a LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA
zvou na program 8-9.8.2021

na CinEd volně navazuje v dalších dnech i Industry program, jste vítáni!
Přehrát video

Projekce filmu KAT 8.8.2021 /11h Reduta
Španělsko, Itálie / 1963 / 87 min.
Luis García Berlanga

To nejlepší z filmové kolekce CinEd! 

Jeden z nejuznávanějších španělských filmů ze strany kritiků i diváků všech dob nabízí to nejlepší z nezaměnitelné tvorby Luise Garcíi Berlangy. Bravurně kouzlí divákův smích, aby jej o pár vteřin později zmrazila. S lehkostí zachycuje nemilosrdnou sociální kritiku, obžalobu trestu smrti a účtuje s Frankistickým režimem.

Mistrovsky rozehraná, zdánlivě lehká filmová symfonie o nejzávažnějších lidských tématech. Dílo o při-jímání odpovědnosti za rozhodnutí přinášející duševní rozkol. Zaměstnanec pohřebního ústavu pod tlakem okolností nastupuje na místo popravčího, aby s novým povoláním získal i nový byt. Doufá, že rozsudek smrti nebude nikdy muset vykonat…

I přes úsilí španělské cenzury byl film zařazen na MFF v Benátkách a slavil mimořádný úspěch, jeho pozdější uvedení ve Španělsku je doprovázeno zásahy cenzury, vystřižením některých částí.

CinEd na LFŠ uvádí jeho kompletní verzi s českými titulky. 

Jako bonus zve všechny zájemce o filmovou výchovu a vzdělávací projekce na seminář, dotkneme se mimo jiné toho, jak konkrétně s filmem pracovat ve třídách (info níže) a jaké další možnosti a materiál projekt CinEd školám nabízí.

JAK DOSTAT FILM DO ŠKOLNÍCH LAVIC? A JE ZDE MÍSTO PRO KATA?

Seminář k filmu Kat / 8.8.2021 / 14-15:30 h / KK2 / Klub kultury
FILMOVÁ VÝCHOVA DO ŠKOL

Španělský film Kat režiséra Luise Garcíi Berlangy je pouze  jedním ze snímků široké nabídky kolekce CinEd, kterou je možné legálně využívat na školách.
 
Pokud by vás zajímalo, jak propojit tento film s výukou historie a společenských věd, prohloubit filmové vidění studentů, ale též jak využít rozsáhlé pedagogické materiály a průřezová témata, nebo jen to, co můžete udělat pro založení filmového klubu na škole…. budete srdečně vítáni na semináři CinEd: Jak dostat film do školních lavic? A je zde místo pro KATA?
 
O tom jak se s filmem Kat (rež. Luis García Berlanga, Španělsko / Itálie, 1963, 90 min) i jinými snímky projektu CinEd na školách pracuje se s námi podělí s konkrétními příklady pedagožka Ivana Lipovská. 
 
Semináři předchází dopolední projekce Kata, kam účastníky rovněž srdečně zveme (11h 8.8. Reduta).
 
Registrační formulář naleznete ZDE 

 

DÍKY KREATIVNÍ EVROPĚ A MINISTERSTVU KULTURY ČR JE VEŠKERÝ CINED PROGRAM, PODPORA A SLUŽBY  POSYTOVÁNY REGISTROVANÝM ZDARMA!

Dětské dílny: Přetoč Lumièry! / Dětský stan / 9.8.2021 od 15h

9.8. od 15-16.30 h  / 90 min     

pro děti ve věku: 6+ 

lektoři: Jiří Forejt, Alexandra F. Lipovská  

Kdo by neznal slavné bratry Lumiéry, kteří se proslavili vynálezem kinematografu, uspořádáním jedné z prvních veřejných filmových projekcí, ale také natočením desítek krátkých filmů. A znáte kouzelnického filmaře Georgese Mélièse? Tak trochu se společně přeneseme do jejich doby. Podíváme se na pár jejich filmů a pokusíme se přijít na kloub tomu, proč vypadají tak zvláštně. Společně si vytvoříme atmosféru, jaká panovala při lumiérovských projekcích: filmy doprovodíme zvukovým doprovodem a improvizovaným komentářem. Pokud budete mít chuť, zkusíme společnými silami sehrát a vypointovat vlastní filmovou zápletku.

přihlašování účastníku na e-mail: l.korena@seznam.cz

CinEd se vrací  na celostátní přehlídku studentské filmové tvorby ČESKÉ VIZE!

Po úspěšném podzimním semináři filmové výchovy  zaměříme pozornost na možnou práci s filmy (nejen v online prostředí) Kat a Jak jsem strávil konec světa

Film ve škole (nejen) během online výuky
17.6.2021 / 15-16h /online

Filmy Jak jsem strávil konec světa a Kat z kolekce mezinárodního projektu CinEd, metodické materiály a zkušenosti se zapojením filmové výchovy nejen do online výuky bude sdílet pedagožka a lektorka Ivana Lipovská. Na konkrétních ukázkách bude představena metodika práce s filmem vycházející z materiálů CinEd, příklady využití studentských listů a další aktivity, které mohou přivést film do školních lavic.

Registrační formulář ZDE 

SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA!

Rovněž zveme s velké radosti, po dlouhé době projekčního temna, k zářivé naději zítřků a živému sdílení filmařského umění a projekci pod širým nebem s vámi všemi.

Nechme minulost minulostí, nové začátky volají, na programu je…MUŽ BEZ MINULOSTI

 
 

Muž bez minulosti

Finsko 2002, 77 min / r. Aki Kaurismäki / 17.6.2021 v 21h / Letní kino v parku u Roškotova divadla

Doporučený věk pro školní projekce: 15+

 

Muž s cestovní brašnou přijíždí do Helsinek. Přepadnou jej a zmlátí do bezvědomí. Ztrácí paměť. Nové přátelé nalézá na periferii města i společnosti mezi bezdomovci a objevuje lásku. Po zveřejnění jeho fotky v novinách se musí rozhodnout, jak naloží se svou novou/starou identitou… 

Příběh který vypráví o lidech, kteří stále vědí, jak být něžní, o radosti z maličkostí a touze po opravdově prožitém životě.

Jeden z nejoblíbenějších filmů kolekce Cined na českých školách. Pojdte s námi objevovat krásy evrospkých filmů a práci se studenty, která je baví. Naše metodika se dá aplikovat na jakýkoliv film, učíme se znovu vidět, slyšet, propojovat, sdílet přesahy, přemýšlet o jak tvořit…Těšíme se na VÁS!

Pedagogické materiály k filmu naleznete ZDE

Jak pozvat film do školních lavic?
Seminář filmové výchovy CinEd 29/3/2021 od 18.30 - 20.00h

link pro připojení zde: https://zoom.us/j/94434955573

CinEd Česká republika a Otevřeno

 hnutí studentů a učitelů na pedagogických fakultách, srdečně zve na:

ONLINE SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY

Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje tygra, kata a konec světa?

Pojďme s žáky a studenty skrze filmy objevovat, vést je k umění vidět, slyšet, prožívat, vyjadřovat se, rozeznat přesahy, či odkrývat detaily. Podněcujme mladé k přemýšlení o možnostech jak tvořit –  film, text, hudbu, či projekt, jakožto i k debatám o prožitcích i ke schopnosti obhajovat své postoje, k propojování oborů. Usilujme společně o integraci filmové výchovy do běžných školních kurikulí a jiných kulturních institucí, tak jak je to ve vyspělých evropských státech již běžné. Film je součástí našich každodenních životů. Česká a evropská kinematografie toho nabízí mnoho, co se mladým lidem může hodit. O své zkušenosti a možnosti filmové výchovy, jejího užití na klasické české škole, reakci studentů i o konkrétní práci s vybranými filmy pro všechny věkové kategorie se s námi podělí Mgr.Ivana Lipovská.  
 
Kdo jsme? Mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd. Podporujeme umělecké filmy a jejich přiblížení mladým divákům prostřednictvím osvědčené a mezinárodně ceněné metodiky Cinemathéque française. Školy mohou díky našemu programu čerpat legálně dostupné filmy, pestré metodické materiály vytvořené na míru pedagogům i studentům, celoroční podporu pod vedením odborných lektorů a mnoho jiného. Nabídka je koncipována celistvě tak, aby byli i úplní laikové schopni s filmy pracovat, aby ukázali cestu a možnosti žákům ve třídách. Veškeré služby projektu jsou zdarma. 
 

Vítáme především pedagogy, vysokoškolské studenty, pracovníky s mládeží i všechny kulturní pracovníky, kteří se chtějí zapojit do inovativního vzdělávání, kteří spolu s námi volají po změně českého vzdělávacího systému a chtějí našim dětem ukazovat vzdělávací cesty tak, aby byly připraveny aktivně žít a fungovat ve 21.století. Pojďte se zapojit do projektu, který má zástupce v 11 evropských zemích a popularitu si získal již na tisícovkách škol všeho druhu. Jsme držitelé akreditace pro DVPP udělované MŠMT. 

SEMINÁŘ JE PRO VŠECHNY REGISTROVANÉ ZDARMA. Registrační formulář ZDE.

 I přes pandemii máme Otevřeno! Lásce k sedmému umění (nejen) na českých školách.

Čekáme na vás. 

Pořádá:

 

 

 Hnutí studentů a učitelů na pedagogických fakultách 

Více info na otevreno.org

Mezinárodní program filmové výchovy

Přidejte se k nám na cined.eu

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obracet na eva.spilkova@acfk.cz

Českým zástupcem a partnerem projektu Cined je Asociace českých filmových klubů acfk.cz

CinEd zve na Festival umění a kreativity do centra současného umění DOX... Protože nám filmová výchova není FUK!

Název FUK odkazuje na současný stav školství, který nám není lhostejný. Nové trendy (nejen ve vzdělávání) stojí na rozvoji kompetencí uplatnitelných v 21. století a jemných dovednostech (soft skills), které zastřešují kreativita a kritické myšlení. FILMOVÁ VÝCHOVA ZDE ZAUJÍMÁ SVÉ DŮLEŽITÉ MÍSTO… První ročník festivalu FUK nabízí rodičům, dětem, učitelům a široké i odborné veřejnosti celou řadu workshopů, debat, rodinných dílen, prezentací a dalších formátů. Protože nám to není FUK! Celý program festivalu ZDE

CINED pro vás  ve spolupráci    s freecinema chystá 

 •  Jak pozvat film do školních lavic?                        1.2.2021 / 15 – 16:30 H                         seminář pro pedagogy a jiné zájemce o filmovou výchovu                                           
 • Já to nechápu! Co je to experimentální film?       2.3.2021 / 18-19:30 H                            filmový workshop pro studenty ve spolupráci s Free Cinema (věk 13-18 let)                        
 

Pokud jste se zúčastnili našeho programu, velice vás prosíme o potvrzení vaší účasti. Vaše potvrzení nám pomůže prokázat Evropské komisi a Ministerstvu kultury, že semináře probíhají a je o ně zájem, díky tomu můžeme získat finanční podporu a poskytovat služby projektu i nadále zdarma. DĚKUJEME!

Potvrzení účasti provedete kliknutím ZDE

 
Obě akce jsou zdarma, link pro připojení na on line události zde:

Meeting ID: 928 2497 9897                  Passcode: 190298 

 

fuk_bannery_1920x1080_1

CinEd a Modrý tygr projekce on line na MFF Juniorfest!              13-22.11.2020

Máme velkou radost, že i letos přes nepřízeň sdílených prostor jsme součástí MFF JUNIORFEST on line, kam vstoupíme s naším kouzelným Modrým Tygrem. Samotný Juniorfest on line nabízí také program pro školy/pedagogy/rodiče, kteří bojují po boku svých dětí v podmínkách distanční výuky.
 
Naše materiály k filmům CinEd jsou vám všem po registraci na našich stránkách k dispozici zdarma, naši tutoři připraveni k vaší podpoře a práci s dětmi přímo z domu. Pojďte s námi otevřít dveře filmové výchově, bude vám k dispozici a další řada filmů z katalogu CinEd.
 
 Náš pan tutor Jiří Forejt spolu s partnerskou pobočkou Cined Free Cinema, s režiséry a filmovými teoretiky, natočil skvělé poutavé lektorské úvody k vybraným snímkům. Školy tak mohou obohatit distanční výuku díky balíčku, který obsahuje film, lektorský úvod a metodické materiály. Máme radost z práce našich skvělých kolegů a těšíme se na viděnou on line. Pro celý  program Juniorfestu klikněte zde.
 
  Děkujeme také skvělému panu režisérovi Petru Oukropcovi za jeho zpřístupnění snímku do on line prostoru a báječnému festivalu Juniorfest za energii, a lásku k filmu a filmové výchově, kterou dětem předávají.
 
———————————————————————————————————————————————————————————————————

Představení VOD platformy Cined během festivalu České vize

25/10 v 15h proběhne v rámci celostátní přehlídky filmové tvorby ČESKÉ VIZE ONLINE také seminář CinEd.

Účast je tedy bezpečná a možná odkudkoliv z pohodlí vašich domovů!

Pedagožka Ivana Lipovská představí mezinárodní projekt CinEd, jeho kolekci filmů, nové metodické materiály a přímo ukáže, kterak pracovat s filmem během školní výuky.

Seminář je určen pro pedagogy, kinaře, kulturní pracovníky, pracovníky s mládeží a jiné zájemce, toužící po práci s filmem ve školách i jiných prostorech.

Vzhledem k epidemiologické situaci se plánovaný seminář CinEd a jeho využití na školách uskuteční ve zkrácené a online podobě.

CinEd seminář je akreditován MŠMT a je poskytován všem registrovaným zájemcům o filmovou výchovu zdarma.

LINK PRO ON LINE PŘIPOJENÍ K SEMINÁŘI ZDE

REGISTRACE ZDE:
https://bit.ly/3m4juSH

VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE ZDE:
https://www.ceskevize.cz/odborny-program/
http://cined.cz/


JIŽ PROBĚHLO:

Seminář filmové výchovy Cined: práce s filmem (nejen) na školách

Úkryt (Bulharsko 2010, režie Dragomir Sholev od 11h, sál Reduta).

Seminář filmové výchovy na 46. Letní filmová škola Uherské Hradiště / Cined: práce s filmem (nejen) na školách.

Asociace českých filmových klubů a projekt CinEd Vás tímto zvou na ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce.

10/08/2020 od 14:00 v Domě Kultury, Uherské Hradiště, Letní filmová škola

Program semináře volně navazuje na dopolední projekci filmu Úkryt (Bulharsko 2010) Dragomira Sholeva (10/08/2020 od 11h, sál Reduta).

 
O tom, jak se s tímto titulem i jinými snímky projektu CinEd na školách pracuje, nám své zkušenosti nasdílí pedagožka Ivana Lipovská.

Nechybět budou ani nejhodnotnější hosté – studenti, kteří s filmy v rámci výuky pracovali. Představíme možnosti zapojení se i evropskou metodiku filmového rozboru, kterou je možné využít jako inspiraci pro skladbu vlastní výuky. Opomenuty nezůstanou konkrétní příklady pedagogických aktivit vycházející z metodiky CinEd.

Pojďte s námi pomoci dětským očím poodhalit krásy umělecky hodnotných filmů, vyjadřovat se, umět vidět, slyšet, obhájit názory, pochopit práci s kamerou a pokusit se tvořit třeba s telefonem, propojovat s ostatními obory. Máme k tomu pro vás nachystanou celou výbavu nejen do školních lavic, bez háčků a zdarma!

👉 Registrace zde: http://bit.ly/2Eixq93. Vstup zdarma.

Děkujeme Kreativní Evropa a Ministerstvo kultury České republiky za finanční podporu filmové výchově.

 
 
 
 

CinEd otevírá sekci pro studenty!

CInEd doma – nová část platformy určená pro shlédnutí filmů přímo z domu

Přicházíme s novinkou a rozšiřujeme své stávající online nástroje, abychom umožnili studentům a žákům objevovat evropské filmy z pohodlí domova.
 
Nová část platformy CinEd doma byla vytvořena pro dobu, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.
 
Registraci k CinEdu doma je možné provést na tomto odkazu. Obrazové materiály a pracovní listy k filmům jsou k dispozici na tomto odkazu.

Registraci a přístup k filmu měl doposud pouze učitel, což se se vznikem CinEdu doma mění. Ohlasy ze stran učitelů, kteří mají zájem nabídnout svým žákům něco víc, výjimečná situace, která se může opakovat nás přivedla k nelehkému vyjednání rozšíření vysílacích práv a vytvoření nové části projektu. A povedlo se, máme velkou radost.

Neváhejte nabídnout svým studentům práci přímo z domu.

 
Ve výběru sekce CinEdu doma je Modrý tygr režiséra Petra Oukropce, který v evropském projektu drží druhé místo v žebříčku sledovanosti a v němž se prolíná skutečnost s fantazií, hraný film s animovaným. Dostupný je také Začátek školního roku (Francie, 1955) režiséra Jacquese Roziera, který rozehrává smyslovou symfonii, nebývalý humor a zážitek v zářivé krajině Provence. Třetím filmem, určeným zejména pro starší studenty, je Jak jsem strávil konec světa (Rumunsko, 2006) režiséra Catalina Mitulesca. Toto poetické vyprávění o životě v posledním roce Ceausescovy diktatury pedagogové hojně využívají pro propojení s dějepisnými reáliemi. Výběr pro domácí projekce doplňuje bulharský film Dragomira Sholeva z roku 2010 Úkryt. Příběh rodiny dvanáctiletého chlapce popisuje nelehké situace dospívání z pohledu strnulé generace rodičů i jejich revoltujících dětí. 
 
 

Milí filmoví příznivci, 

Z důvodů vyhlášení nouzového stavu na území České republiky (o bezpečnosti České republiky a vyhlášení z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2)  na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů, 

JSME NUCENI ZRUŠIT A OMEZIT VEŠKERÁ PLÁNOVANÁ ŠKOLENÍ, KULTURNÍ VZDĚLÁVACÍ AKCE , PROJEKCE V KINECH A ŠKOLÁCH.

Držme se v dnešních dnech v blízkých náručích, ze srdce přejeme nám všem pevné zdraví a dobrou náladu, dostatek sil poprat se se všemi viry, stresy, dostatek roušek. 

Pro ty, kdo jsou v bezpečí svých domovů- VÝBĚR Z TĚCH NEJKVALITNĚJŠÍCH EVROPSKÝCH FILMŮ S NAŠÍ MAXIMÁLNÍ PODPOROU A NABÍDKOU EDUKATIVNÍCH DOPROVODNÝCH MATERIÁLŮ PRO VAŠE DĚTI PŘÍMO  VÁM DOMŮ!

Pojďme zpomalit, povídat si s dětmi o trochu jiných filmech, o jejich mnoha barvách, dobách vzniku, tématech, souvislostech, pojdˇme se naučit znovu opravdu vidět a slyšet…a sdílet s respektem názorů.

Hurá tedy do filmových vod, pokusíme se Vám být i nyní nablízku, pokud budete potřebovat záchranný kruh, stačí nám zavolat. Tel. na koordinaci ČR Evu Spilkovou 604 274 580. (Jsme si jisti, že  pomocnou ruku budete potřeba jen v počátcích, po ohmatání podpůrných materiálů.)

Následujte nás…není to tak složité registrace zde.

Pokud je ve Vaši rodině někdo, kdo za nás všechny bojuje v první linii a riskuje mnohé, to nejcennější, chceme vyjádřit HLUBOKOU ÚCTU A PODPORU.DĚKUJEME, ŽE SI NAVZÁJEM JSME OPOROU A POMÁHÁME SI! 

S přáním pestrého podívání/ povídání / odhalení všech barev filmu a klidných vod Vás srdečně zdraví celý tým CinEd

Eva Spilková

děkujeme za hojnou účast!

Celoevropské setkání CinEdu ve dnech 26-30.1.2020, programu v oblasti filmové výchovy, proběhlo úspěšně

4. 2. 2020

Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se sešel v Praze, vedle českých odborníků se do Prahy sjeli zástupci Bulharska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Portugalska, Rumunska a Španělska. U té příležitosti CinEd představil svou činnost, která spočívá v bezplatném edukativním programu pro školy. Veřejná prezentace projektu proběhla 28. ledna 2020 v prostoru Kina 35 a zpestřila ji promítání filmu Modrý tygr.

Kromě hojné účasti kulturních center, která nám ukázala rozrůstající se zájem o projekt a spolupráci s mladým publikem, potěšily například konkrétní zkušenosti a odezvy ze stran pedagožky Ivany Lipovské a jejich dvou studentek. „Vidět výsledek a dopad práce na mladé lidi v zapojených školách o to více zahřejí, pokud víte, že pozice filmové výchovy je v ČR ve srovnání s Evropou jedna z nějtěžších,” přibližuje Eva Spilková, koordinátorka projektu CinEd. „Jedna ze studentek uvedla, že ji čtyřletá cesta a práce s filmy CinEdu přivedla až k bodu, kdy se rozhoduje o své budoucnosti a zaměstnání, okruhu životního působení a reálně zvažuje studia spojená s filmem a uměním. Druhá zase sdílela pocity z projekcí – kdy se ještě více než na film samotný těší na diskuze o filmu a práci s ním, rozvíjení dalších spojitostí s jinými druhy umění.”

Čtyřdenní setkání zemí a expertů CinEd s podporou Francouzského institutu v Praze bylo velmi úspěšné i v diskuzích a strategii pro zajištění budoucnosti plynulého chodu projektu. „Po téměř pětiletém běhu vidíte, že naše práce má opravdu smysl. Uznání se nám dostalo i od Francouzské cinematéky a budoucího lídra projektu Portugalska i všech partnerských zemí, kteří radost sdíleli,” uzavírá Eva Spilková.

V průběhu dne promluvili Pavel Bednařík (předseda Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu), Iva Hejlíčková (programová ředitelka LFŠ), Ivana Lipovská (pedagožka Gymnízia a Hudební školy města Prahy), Ralitsa Assenova (za Bulharsko a tamní učitele),  Jiří Forejt (FAMU), zástupci Francouzského institutu v Paříži Marion Thevenot, Kreativní Evropy  Vlaďka Chytilová a Anna Bartošková a Europe Cinema Fanette Escalier.

Fotografie: Libor Galia

 


 

 

V průběhu dvou dnů 27-28/01 se můžete těšit na tři vzdělávací akce filmové výchovy CinEd určené veřejnosti.  

Probíhat budou zdarma v sále Kina35 Francouzského institutu.

Srdečně vás zveme na:

 • pondělí 27/01/2020 9:00-15:30 – vzdělávací seminář filmové výchovy pro pedagogy,  tentokrát s filmem Muž bez minulosti (podrobnosti a program níže, nebo ke stažení ZDE)
 • úterý 28/01 /2020 13:00-15:15 – představení projektu a jeho filmové nabídky k užití v kulturních centrech, kinech, knihovnách aj. Nasdíleny budou praktické zkušenosti z českých a zahraničních bulharských škol  a center zapojených do projektu.  (Program ke stažení ZDE)

 • úterý 28/01 /2020  od 16:00 se s dětmi můžete těšit na  PROJEKCI MODRÉHO TYGRA S ÚČASTÍ REŽISÉRA FILMU KOLEKCE PETRA OUKROPCE.

Veřejná prezentace pro kina a kulturní centra proběhne s účastí zahraničních partnerů projektu (vč. Francouzské a Boloňské cinematéky a jiných filmově vzdělávacích organizací z Fr, Šp, Port, It, Lit, Fin, Bul). 


PODROBNÉ INFO K JEDNOTLIVÝM LEDNOVÝM AKCÍM:


V CinEd ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze uvádí: 

UKÁZKOVÝ SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY S  FILMEM

„MUŽ BEZ MINULOSTI“

Kdy:     pondělí 27. 1. 2020
Kde:      KINO 35 ve Francouzském institutu, Štěpánská 35, Praha 1


Součástí semináře bude představení kompletí nabídky filmů pro školy i kina, metodiky filmové výchovy rozvíjené pařížským partnerem projektu CinEd Cinémathèque française. Otevřeme dveře k autonomním projekcím filmů CinEd ve školách i kinech a jako bonus připojíme pestrou škálu pedagogických nástrojů vytvořených k titulům kolekce.

Připojte se k nám v práci s mladými diváky a dalšími malými filmovými nadšenci.

Seminář je určen: 

 • pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu
 • kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí,
 • lektorům volnočasových aktivit
 • studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu i všem dalším zájemcům.
 Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP
Program semináře:
9:00-9:30 registrace
9:30 – 11:30 úvod k filmu MUŽ BEZ MINULOSTI, následná projekce filmu 
(Režie: Aki Kaurismäki, Finsko / Německo / Francie, 2002, 97min.)
11:30-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 práce s filmem MUŽ BEZ MINULOSTI– důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu
14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy
15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři
Registrace prostřednictvím tohoto online formuláře, (prosím klikněte pro přesměrování).
  V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte: 
alexandra.lipovska@acfk.cz              eva.spilkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!

DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU FILMOVÉ VÝCHOVY, NEMALÉ PRŮKOPNICKÉ ÚSILÍ V ROCE 2019 PŘÍMO ZE ŠKOLNÍCH LAVIC, KNIHOVEN, KIN. A JAK JE VIDNO JE NÁS STÁLE VÍCE, DĚTI MILUJÍ PRÁCI S FILMY, PROTO SE NA VÁS TĚŠÍME JIŽ V LEDNU NA DALŠÍCH  VZDĚLÁVACÍCH AKCÍCH CINED.

Děkujeme! CinEd tým ČR


PROBĚHLÉ AKCE 


CinEd a Animánie uvádí: 
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY
Kdy: 15. 11. 2019
Kde: Moving station, Koperníkova 574/56, 301 00 Plzeň 3- Jižní Předměstí
 V rámci festivalu Animánie se setkáme nejen s filmem Císařův slavík legendárního režiséra Jiřího Trnky a praktickými zkušenostmi, jak s tímto filmem pracovat, ale odvážným představíme i metodiku filmové výchovy CinEd, jíž rozvinula pařížská Cinémathèque francaise, otevřeme dveře k projekcím filmů CinEd pro školy i kina a jako bonus připojíme pestrou škálu pedagogických nástrojů vytvořených k titulům kolekce. Připojte se k nám v práci s mladými diváky a dalšími malými filmovými nadšenci.
Seminář je určen: pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu, kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, ornitologům i všem dalším zájemcům.
 Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP
Předběžný program:
10:00 – 12:00 / Malý sál: projekce snímku Císařův slavík (režie: Jiří Trnka, 1948)
 s lektorským úvodem a doslovem
12:00 – 12:30  přestávka na oběd (zajištěno na místě formou bufetu)
12:30 – 12:45 představení projektu CinEd
12:45 – 13:45 seminární část: metodika CinEd a představení pedagogických materiálů k filmu Císařův slavík
13:45 – 15:00 praktická část: představení studentských listů obsahující pedagogické návrhy pro práci s filmem a praktická cvičení pro děti mladšího školního věku
15:00-15:30 diskuse, registrace
REGISTRACE NUTNÁ prostřednictvím tohoto formuláře (prosím klikněte pro přesměrování). 
 
 V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte: 
alexandra.lipovska@acfk.cz                eva.spilkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!

Asociace českých filmových klubů, Mezinárodní kameramanský filmový festival Ostrava Kamera Oko a projekt CinEd Vás tímto zvou na vzdělávací projekci filmu
DUCH ÚLU
Snímek bude promítán v pátek 27. 9. od 19:30 v Galerii PLATO v rámci vzdělávacího projektu CinEd jakožto vzdělávací projekce zaměřená na pedagogy a kulturní pracovníky se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu. Vstup na toto promítání je zcela zdarma.
Španělsko | 1973 | 97 min. | režie: Víctor Erice | kamera: Luis Cuadrado | scénář: Víctor Erice | hrají: Fernando Fernán Gómez, Ana Torrent, Teresa Gimpera, Miguel Picazo, José Villasante, Estanis González, Juan Margallo, Ketty de la Cámara, Laly Soldevila
Když do bezútěšné španělské vesnice těsně po občanské válce přijíždí velký nákladní vůz, šestiletá Anna a o pár let starší sestra Isabel spolu s dalšími dětmi netrpělivě křičí: “Kino, kino!” Ani netuší, jak moc jim monstrum z filmu Frankenstein vstoupí do mysli. Výjimečný film Duch úlu, prvotina režiséra Victora Erice, je podle mnohých jeden z nejkrásnějších filmů vůbec. Poetická kamera Luisa Cuadrado zachycuje dětský svět, formování paměti a následky občanské války jako kritiku tehdejšího Frankova režimu.
ostravakameraoko.com

Asociace českých filmových klubů, Letní filmová škola a projekt CinEd Vás tímto zvou
na ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce
za účasti světoznámého rumunského režiséra režiséra Cătălina Mitulescu
Seminář je určen:
✓ pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
✓ kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
✓ lektorům volnočasových aktivit
✓ studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu
✓ všem dalším zájemcům
→ ​Seminář se bude konat: 27.7. od 9.30 – 12.30 v Klubu Kultury 2 (Adresa: Hradební 1198, 686 01 Uherské  Hradiště).
Program semináře (změna vyhrazena):
9:30-10:00 registrace
10:00-10:30 o projektu CinEd
10:30-12:00 o filmu Jak jsem strávil konec světa s jeho tvůrcem Catalinem Mitulescuem
12:00-12:30 diskuze a zpětná vazba
→ ​Semináři bude předcházet projekce snímku Jak jsem strávil konec světa
(režie: Cătălin Mitulescu, Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.)
dne 26.7. od 20:30 v kině Hvězda, po projekci bude možnost debatovat přímo s režisérem snímku.
Registrace prostřednictvím ONLINE FORMULÁŘE ZDE: http://bit.ly/2JvETn8
V případě dotazů kontaktujte:
alexandra.lipovska@acfk.cz         eva.spilkova@acfk.cz

Asociace českých filmových klubů, projekt CinEd ve spolupráci s Národním informačním střediskem a poradenským střediskem pro kulturu 
Vás tímto zvou na: 
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu
s projekcí filmu Císařův slavík
Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP.
 
Termín a místo konání: 
 • projekce filmu Císařův slavík – zahájení přehlídky Zlaté slunce :  6. června / 19:00 / Kino Blansko / Hybešova 658/6, 678 01 Blansko
 • ukázkový seminář filmové výchovy CinEd:  června / 14:00 – 16:00 / Dělnický dům / Hybešova 240/1, 678 01 Blansko
V rámci přehlídky filmové tvorby dětí a mládeže ZLATÉ SLUNCE proběhne projekce filmu Císařův slavík režiséra Jiřího Trnky. Následující den se k tomuto snímku vrátíme  a to během speciálního ukázkového semináře filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce! Součástí semináře bude představení nabídky filmů pro školy i kina, a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
 
Seminář je určen:
 •  pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
 • kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
 • lektorům volnočasových aktivit
 • studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům

Program semináře:

14:00-14:10 registrace

14:10 – 14:40 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací

14:40 – 15:40 práce s filmem Císařův slavík s dětským publikem ve školách i mimo ně. Příklady řízeného dialogu a analýzy části filmu, představení pedagogické podpory k filmu

14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy, reflexe a připomínky k semináři, případné registrace do projektu CinEd (je dobrovolná a není podmínkou účasti)

REGISTRACE NA SEMINÁŘ NUTNÁ prostřednictvím formuláře: http://bit.ly/2OGqKqy

 V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte: alexandra.lipovska@acfk.cz nebo eva.spilkova@acfk.cz.Těšíme se na Vás!

VSTUP NA SEMINÁŘ A VYUŽÍVÁNÍ PROJEKTU JE ZDARMA

 
 

JIŽ PROBĚHLO:

Asociace českých filmových klubů, projekt CinEd ve spolupráci s Francouzským Institutem v Praze
Vás tímto zvou na: 
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu. 
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
Termín a místo konání: pondělí 25. 3. 2019 v KINĚ 35 ve Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1)
 Součástí semináře bude projekce a práce s filmem Místo (Režie: Ermanno Olmi / It, 1961, 90 min.), představení nabídky filmů pro školy i kina a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
Seminář je určen:
 •  pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
 • kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
 • lektorům volnočasových aktivit
 • studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům

Program semináře:

9:30-10:00 registrace

10:00 – 11:40 úvod k filmu Místo, r. Ermanno Olmi, následná projekce filmu 

11:40-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací

12:00-13:00 přestávka na oběd

13:00-14:50 práce s filmem Jak jsem strávil konec světa – důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu

14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy

15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři

Registrace prostřednictvím online formuláře – prosím kliknětě ZDE
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte:  alexandra.lipovska@acfk.cz      eva.paroulkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!
 
JIŽ PROBĚHLO:

Asociace českých filmových klubů a projekt CinEd Vás tímto zvou na: 
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu. Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
Termín a místo konání: pondělí 28. 1. 2019 v KINĚ 35 ve Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1)
 Součástí semináře bude projekce a práce s filmem Jak jsem strávil konec světa(Režie: Cătălin Mitulescu Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.), představení nabídky filmů pro školy i kina a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
                                                     
Seminář je určen:
 •  pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
 • kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
 • lektorům volnočasových aktivit
 • studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům

Program semináře:

9:00-9:30 registrace

9:30 – 11:30 úvod k filmu Jak jsem strávil konec světa, následná projekce filmu (Režie: Cătălin Mitulescu Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.)

11:30-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací

12:00-13:00 přestávka na oběd

13:00-14:50 práce s filmem Jak jsem strávil konec světa – důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu

14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy

15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři

Registrace prostřednictvím online formuláře ZDE:
http://bit.ly/2Eixq93

VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte:  alexandra.lipovska@acfk.cz      eva.paroulkova@acfk.cz

Těšíme se na Vás!

 
 
 
 

CinEd, Asociace českých filmových klubů a festival Animánie Vás tímto zvou na:
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu s filmem Modrý tygr
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP. 
kdy: 16.11. 2018 v 9:00 – 15:30
kde:  v prostorách Moving Station, Koperníkova 574/56, 301 00 Plzeň 3 – Jižní Předměstí
Na semináři bude představen první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kterém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky, využitím projektu nejen v čase vyučování. Součástí semináře bude projekce filmu MODRÝ TYGR. Zaměříme se na nabídku konkrétních aktivit filmové a audiovizuální výchovy pro tento film a to pod vedením naší zkušené tutorky Mgr. Martiny Voráčkové.
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU
TĚŠÍME SE NA VÁS! 
Podrobný program a přihlášky na seminář pro registraci on line zveřejníme v nejbližších dnech.
V případě jakýchkoliv dotazů, či předběžnou registraci kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou:
eva.paroulkova@acfk.cz

CinEd a Asociace českých filmových klubů a ZŠ u Říčanského lesa Vás tímto zvou na:
ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu.                        Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP. 
kdy: 26. 9. 2018 v prostorách ZŠ u Říčanského lesa 8:30 – 15:00
kde: Školní 2400/4, Říčany, okres Praha – východ
Seminář bude realizován ve spolupráci ZŠ u Říčanského lesa, kde proběhla celoroční spolupráce a metodické vedení našeho tutora pro výuku a práce s dětmi v oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Učitelé a jiní zájemci o tento obor budou mít možnost náslechu v ukázkové hodině FAV. Na semináři bude představen i první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kterém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky a využití projektu nejen v čase vyučování. Součástí semináře bude projekce filmu MODRÝ TYGR.                   
SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA. PROSÍME ZÁJEMCE O VYPLNĚNÍ REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE NA:
https://bit.ly/2HeqZX4
PROGRAM SEMINÁŘE:
8:30-10:15 projekce filmu Modrý tygr: Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? Dobrodružný, magický a humorný rodinný film vtáhne děti i jejich rodiče do světa fantazie. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana
Hartla.
10:30-12:00 práce s dětmi po projekci – náslechová část pro účastníky semináře pod vedením tutorky CinEdu, zkušené  pedagožky FAV, Martiny Voráčkové
12:00-12:30 přestávka na oběd (pro účastníky semináře zajištěno na místě formou bufetu)
12:30-15:00 seminární část: metodika CinEd a představení nových pedagogických materiálů k filmu Modrý tygr povede autorka materiálu Tereza Cz Dvořáková
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU
TĚŠÍME SE NA VÁS! 
V případě dotazů kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou:
eva.paroulkova@acfk.cz

Evropský projekt CinEd,  Asociace českých filmových klubů a Letní filmová škola vás zvou na ukázkový seminář filmové a audiovizuální výchovy:
 Jak pracovat s Modrým tygrem ve školách a na školních projekcích
Tentokrát určen nejen pro pedagogy a zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu, ale zveme k účasti i nejmenší diváky a tvůrce!
Termín a místo konání: 31.7. 2018, Letní filmová škola v Uherském Hradišti
Program semináře:
 • 11:00 – 13:00 projekce snímku Modrý tygr za účasti režiséra Petra Oukropce
Lektorský úvod: Tereza Cz. Dvořáková. Debata diváků s režisérem Petrem Oukropcem. Projekce otevřena nejen účastníkům semináře a toulavým tygrům, dveře dokořán otevřeny mladým divákům a všem zájemcům o filmovou a audiovizuální výchovu.
 • 13:15 -14:00 Modré tygrování – hrátky s filmem
Tygří dílna CinEd navazující na projekci filmu otevřena malým divákům, tvůrcům a žákům.  Náslechová vyučovací hodina pro pedagogy, kinaře a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu semináře CinEd. Společně si o filmu popovídáme, a pomocí lehkého animačního principu zvaný Thaumatrope si každý oživíme vlastní zvíře. / CinEd dílna pořádána ve spolupráci s Free Cinemou. Doporučeno dětem ve věku 6-10 let..Kapacita dílny 15 dětí / 15 pedagogů. Občerstvení  pro malé účastníky zajištěno! Syrové maso necháme tygrovi. REGISTRACE na alexandra@freecinema.cz.
 • 14:15 – 16:00 vzdělávací seminář CinEd pro pedagogy  a jiné zájemce o FAV za účasti režiséra Petra Oukropce
 Francouzská metodika CinEd byla poprvé aplikována na český film Modrý tygr. Rozsáhlý pedagogický materiál pro učitele, ale také lektory, kinaře a další kulturní pracovníky, bude poprvé veřejnosti představen právě na LFŠ.  Seminář bude uveden představením projektu CinEd, následovat bude podrobná prezentace pedagogického materiálu za účasti autorky Terezy Czesany Dvořákové a režiséra filmu Petra Oukropce. Analyzovány budou konkrétní části filmu a rozebereme konkrétní témata s filmem související. Ukážeme si, jak lze s filmem pracovat ve škole nebo v kině. Součástí bude diskuze s publikem a také – pro zájemce – registrace k bezplatnému využívání filmů a pedagogických materiálů CinEdu při práci s dětmi a mládeží. Občerstvení na místě.
SEMINÁŘ JE AKREDITOVÁN MŠMT A JE ZDARMA. PEDAGOGOVÉ ZÍSKÁVAJÍ REGISTRACÍ 5% SLEVU NA AKREDITACI LFŠ.
PROSÍME REGISTRUJTE SE NA https://bit.ly/2L3Ickm.
PROGRAM CINED ZAHAJUJE INDUSTRY PROGRAM LFŠ, KTERÝ BUDE VĚNOVÁN PROJEKTŮM FILMOVÉ A AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVY, INSPIRACI MŮŽETE NAČERPAT NEJEN Z ČESKÉ REPUBLIKY.
TĚŠÍME SE NA VÁS!
V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte Alexandru F. Lipovskou na adrese: alex.lipovska@acfk.cz
V případě dalších dotazů kontaktujte koordinátorku projektu Evu Paroulkovou na adrese: eva.paroulkova@acfk.cz
Děkujeme za finanční podporu Ministerstvu kultury, Státnímu fondu kinematografie a Kreativní Evropě, jakožto všem zahraničním i tuzemským partnerům za spolupráci. Ministerstvu školství za udělení akreditace pro naše semináře. Velice si vážíme důvěry a pomoci, bez těchto institucí a organizaví by projekt nebyl uskutečnitelný!
 

 
CinEd a Asociace českých filmových klubů Vás tímto zvou na 
ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu,
který se bude konat:
26.9. 2018 v prostorách ZŠ u Říčanského lesa
Školní 2400/4, Říčany, okres Praha – východ.
Seminář bude realizován ve spolupráci se ZŠ u Říčanského lesa, kde probíhá celoroční spolupráce a metodické vedení našeho tutora pro výuku a práce s dětmi v oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Učitelé a jiní zájemci o tento obor budou mít možnost náslechu v ukázkové hodině FAV. Na semináři bude oficiálně představen i první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kTerém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky a využití projektu nejen v čase vyučování.
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU,
TĚŠÍME SE NA VÁS!
SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA.
PROSÍME ZÁJEMCE O  VYPLNĚNÍ REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE NA: https://docs.google.com/forms/d/17UgfwEOQhvkExlUplKHfF-Szj7LMJMAGxOKtzh-vvTc/edit

CinEd, Minikino kavárna a Asociace českých filmových klubů

Vás tímto zvou na

ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce

26.1. 2018 v Ostravě v Minikině
(Kostelní 3, 702 00 Ostrava) od 9:00-16:30.

Součástí semináře bude:

 • představení vzdělávacího mezinárodního projektu filmové výchovy CinEd  (nabídka filmů kolekce CinEd, cíle a metody,  výukové materiály a nástroje vyvinuté mezinárodním týmem expertů filmové výchovy a určené pro pedagogy a studenty)
 • úvod a následná projekce filmu Jak jsem strávil konec světa ( Cãtãlin Mitulescu, Rumunsko 2006, 106 min.)
 • základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy a inspirace pro konkrétní pedagogické využití filmu ve výuce.

Časový rozvrh a program semináře:

9:00-9:15 registrace
9:15-12:00 seminář
12:00- 13:00 přestávka na oběd
13:00 – 15:00 seminář
15:00- 15:30 evaluace, bezplatná distribuční nabídka pro školy/ registrace.

Seminář je určen:
✓ pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
✓ kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných
projekcí
✓ lektorům volnočasových aktivit
✓ studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu
✓ všem dalším zájemcům

REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře – http://bit.ly/2BGfi42

V případě dotazů kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou: eva.paroulkova@acfk.cz

VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA.
TĚŠÍME SE NA VÁS V NOVÉM ROCE!

TÝM CINED


 
CinEd a Animánie uvádějí: ukázkový seminář pro děti a pedagogy
19. listopadu 2017 v rámci festivalu Animánie, malý sál Moving Station, Plzeň, Koperníkova 56, Most Ivana Magora Jirouse
Předběžný program semináře
9:00- 12:00
úvod, projekce filmu Začátek školního roku (režie Jacques Rozier, Francie 1956 24 min) a Světýlko (režie A. Gomis, Francie 2003,15 min),
zážitkové a praktické aktivity, analýza filmu
přestávka
12:15- 14:00 pedagogové a dospělí zájemci
úvod – projekt CinEd- bezplatná distribuční nabídka pro školy a specifika metodiky, evaluace

Seminář je určen
– dětem od 6 let, které se chtějí hravou formou dozvědět, jak se vnímat film
pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu
– kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, všem dalším zájemcům
REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře:http://bit.ly/2y2KYyY

 V případě dotazů kontaktujte Alexandru F. Lipovskou na adrese: alexandra.lipovska@acfk.cz

VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA

Archiv aktualit:

CinEd a LFŠ uvádějí: Metodika filmu Ve výstavbě
3. srpna 2017 od 17:30 v Klubu kultury Uherské Hradiště, Hradební 1198, 686 60 Uherské Hradiště
představení metodiky projektu CinEd a diskuze s režisérem José Luisem Guerínem o vzdělávacích materiálech k jeho filmu
Této akce bude předcházet projekce snímku Ve výstavbě za účasti režiséra Josého Luise Guerína (2. 8. 2017 v 11:30 hod., Reduta, Uherské Hradiště)
Obě akce jsou vhodné jak pro pedagogy, pracovníky kin a dalších kulturních zařízení, tak pro širokou veřejnost se zájmem o možnosti rozšíření filmové výchovy v České republice.
Vstup je zdarma (akreditace LFŠ není nutná).
Prosíme o registraci na: http://bit.ly/2snsKsv
Případné otázky směřujte na: alexandra.lipovska@acfk.cz.
CinEd, LFŠ a Free Cinema: Minikonference Metodika ve filmové výchově
3. srpna 2017 v 10:00–13:00 v Klubu kultury Uherské Hradiště, Hradební 1198, 686 60 Uherské Hradiště
Fotka uživatele CinEd Česká republika.
Představeny budou se různé metodické přístupy v oblasti filmové výchovy na školách i mimo ně. Prezentovány budou konkrétní metodické a pedagogické materiály a další typy učebních pomůcek.
Prezentující:
CinEd
Mezinárodní program filmové výchovy CinEd zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6-19 let. Českým partnerem projektu je Asociace českých filmových klubů.
P100
AČFK nově kinům umělecky hodnotné filmy z vlastní distribuce i z kultovního Projektu 100, které jsou opatřeny informačními a metodickými materiály. Vše pro potřeby školních projekcí.
Free Cinema
Free Cinema: program otevřeného filmového vzdělávání se dlouhodobě zaobírá situací nad filmovou/ audiovizuální výchovou i dalšími formami AV edukace. Vytváří metodické materiály na téma “Jak uvést film? (dětem)”
Animánie
Animánie organizuje a pořádá kulturní a vzdělávací aktivity zaměřené na film a animaci, k té také vytváří metodické materiály.
a další…
Zveme pedagogy, pracovníky kin a dalších kulturních zařízení, ale také veřejnost se zajímající se o téma filmové výchovy.
CinEd – ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce Zlín
2. červen v 9:00–16:30 – Alternativa – kulturní institut Zlín
Asociace českých filmových klubů, Zlín Film Festival a evropský projekt CinEd Vás zvou na ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce. Představíme nabídku filmů CinEdu pro školy i kina aj. a metodiku filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinematheque francaise.
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře –http://bit.ly/2omZRtO
Seminář je určen
– pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
– kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, všem dalším zájemcům
Předběžný program semináře
9:00-9:30 registrace
9:30-12:00 dopolední část programu:
představení projektu CinEd, úvod k filmu a filmové analýze
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-16:30 odpolední část programu:
projekce filmu Duch úlu (r. Víctor Erice, Španělsko 1973),
interpretace a vybrané motivy z filmu, metody práce s nimi vhodné pro školu, skupinová práce s pracovními listy
 
CinEd – Ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce Olomouc 
28.4 .2017| 9:00-16:00 | Pevnost poznání (Areál Korunní pevnůstky), 17. listopadu 7, 779 00 Olomouc
 
AČFK, AFO a evropský projekt CinEd Vás tímto zvou na ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce. Představíme Vám nabídku filmů CinEdu pro školy i kina aj. a metodiku filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinematheque francaise. Seminář proběhne v rámci 52. Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc.
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ: prostřednictvím on-line formuláře –http://bit.ly/2nfzAyr
Seminář je určen
 • pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
 • kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
 • lektorům volnočasových aktivit
 • studentům vysokých škol se zájmem o filmovou výchovu
 • všem dalším zájemcům
Předběžný program semináře
9:00-9:30 registrace
9:30-9:50 Představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
9:50-12:00 Úvod k filmu Bláznivý Petříček – důvody výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 projekce filmu Bláznivý Petřiček (r. Jean-Luc Godard, 1965)
14:50-15:30 závěrečné komentáře a dotazy
15:30 -16:30 reflexe a připomínky k semináři

Z počátků kinematografie