O projektu / FILMY

Mezinárodní program filmové výchovy CinEd zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6-19 let. Českým partnerem projektu je Asociace českých filmových klubů.

CinEd nabízí filmy pro školní projekce, realizované ať již přímo ve školách, v kinech nebo v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům představení nabízeny zdarma a instituce mohou programy zpoplatnit jen do výše pokrytí svých provozních nákladů spojených s projekcí.

 

Partnerskými zeměmi projektu CinEd jsou aktuálně Bulharsko, Česká republika, Finsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Počet zemí i nabízených filmů se bude každý rok rozrůstat. V tomto školním roce se připojí Litva.

Specifikem projektu CinEd je jeho zaměření na umělecké filmy a jejich přiblížení nejmladším divákům prostřednictvím osvědčené a mezinárodně ceněné metodiky vyvinuté v rámci Cinemathéque française. Součástí nabídky jsou vedle samotných filmů také metodické materiály, pedagogické bonusy  – videa (tématicky zaměřené sestřihy z filmů kolekce v délce 20min), pracovní listy pro studenty a série školení pro pedagogy a kulturní pracovníky. Ty jsou za finanční podpory Kreativní Evropy, Státního fondu kinematografie a Ministerstva kultury nabízeny zájemcům zdarma. Nově také nabízíme zdarma školám a pedagogům tutoring: celoroční metodickou podporu a konzultace zkušených tutorů a expertů filmové výchovy CinEd (Mgr. Martina Voráčková, PhDr.David Čeněk).

Zapojení se do projektu je velice jednoduché. Po registraci on line na platformě www.cined.eu a zaslání nascanovaného doplňujícího registračního formuláře uživatele koordinátorce projektu na mail eva.paroulkova@acfk.cz vyčkejte na aktivaci účtu. Poté si nainstalujte přehrávač a stahujte filmy a metodické materiály pro svou výuku zdarma.

Uživatelský návod (konfigurace počítače, stažení přehrávače, objednávka a stahování filmů, podmínky před projekcí, technická podpora, podmínky použití) ke stažení zde: Uživatelský manuál.

 

 

 

Filmy

Aktuálně v rámci projektu CinEd nabízíme 11 filmů s českými podtitulky a 3 do českého jazyka přeložené metodické materiály. Počet filmů a překladů se postupně zvyšuje. Ve školním roce 2017/18 budou do nabídky zařazeny – vedle nových zahraničních titulů – také české filmy.

 

Nabídka filmů s českými podtitulky:

Začátek školního roku (Francie 1956, 24 min.)

Režie: Jacques Rozier

V provensálské vesničce začíná nový školní rok. René neudělal prázdninový domácí úkol, a tak hodí aktovku do řeky. Když dorazí do školy, obrátí se a vydá se cestou směrem k lesu. Několik hodin si užívá záškoláctví v přírodě zalité světlem, až nakonec náhodou najde svou aktovku…

Věková kategorie: 6+

Pozn.: Film je uváděn v celovečerním pásmu společně s titulem Světýlko.

 

 

Bláznivý Petříček (Francie 1965, 112 min.)

Režie: Jean-Luc Godard

Jeden z nejznámějších filmů francouzské nové vlny přináší mladým divákům neočekávaný a zneklidňující umělecký zážitek. Bláznivá cesta Ferdinanda a Marianne před zákonem je metaforou o hledání lidské i umělecké svobody.

Věková kategorie: 15+

 

 

Duch úlu (Španělsko 1973, 97 min.)

Režie: Víctor Erice

Píše se rok 1940. Ve španělské vesničce, těsně po občanské válce,  promítá putovní kino Frankensteina od Jamese Whaleina. Obyvatelé jsou fascinováni. Stejně tak Ana, osmiletá holčička, podléhá duchu hrůzostrašného monstra. Brzy tvrdí, že ho zahlédla obcházet okolo vesnice…

Věková kategorie: 11+

 

 

 

Úkryt (Bulharsko 2010, 88 min.)

Režie: Dragomir Sholev

Rodiče dvanáctiletého Rada byli natolik zaneprázdněni přepínáním televizních programů, vařením a povídáním si o politice, že neměli čas si všimnout, že vyrostl. Teď nechápou, proč se potom, co na dva dny zmizel, neomluví za to, že je vyděsil, ani proč je zřejmě připravený utéct znovu s prvním feťákem, kterého potká na ulici.

Věková kategorie: 11+

 

Místo (Itálie 1961, 93 min.)

Režie: Ermanno Olmi

Domenico Cantoni je přijat do firmy, kde pracuje půvabná Antoinetta. Nezkušený a nesmělý mladík si zvyká na novou práci a zamiluje se do své kolegyně. Ona však dává přednost kolegům z lepších rodin…

Věková kategorie: 11+

 

 

 

Světýlko (Francie 2003, 15 min.)

Režie: Alain Gomis

Dakar, Senegal. Fatima je osmiletá holčička. Kdykoli otevře ledničku, přemýšlí nad tím, jestli až ji zavře, bude světlo svítit dál. Přijde na to, že ne. A tak vyjde na ulici, zavře oči, otevře je a zase je zavře… Existují lidé kolem, když má zavřené oči?

Věková kategorie: 6+

Pozn.: Film je uváděn v celovečerním pásmu společně s titulem Začátek školního roku.

 

 

 

Kámen v kapse (Portugalsko 1987, 92 min.)

Režie: Joaquim Pinto

Dvanáctiletý Miguel je potrestán za své výsledky ve škole: o prázdninách musí pomáhat v pohostinství své tety. Zpočátku znuděný chlapec naváže přátelství s pracovníky pohostinství: servírkou Luisou nebo rybářem Joãoem. Příjezd nového hosta doktora Fernanda však převrátí život tohoto poklidného místa naruby a změní Miguelovo myšlení.

Věková kategorie: 11+

 

 

 

Jak jsem strávil konec světa (Rumunsko 2006, 106 min.)

Režie: Cãtãlin Mitulescu

Bukurešť, 1989 – poslední rok Ceauşeskovy diktatury. Sedmnáctiletá Eva žije s rodiči a sedmiletým bratrem Lalaliluem. Je krásná. Prvně se zamiluje a objevuje mučivou nerozhodnost dospívání a složitost dospělého života. Má tajný sen, o němž kromě jejího bratra nikdo neví: utéct z Rumunska a cestovat po světě.

Věková kategorie: 11+

 

 

 

Ve výstavbě (Španělsko, 106 min.)

Režie: José Luis Guerín

Sestřih sto deseti hodin materiálu nás zavede na hranici dokumentu a fikce, do ulic obytné čtvrti Barcelony, kde probíhá výstavba nových domů. Snímek José Luís Guerína je svědectvím ubíhajícího času. Stejně tak jako se během let mění architektura města, mění se i jeho obyvatelé. 

Věková kategorie: 15+

 

 

 

 

Nejšťastnější dívka na světě (Rumunsko 2008, 100 min.)

Režie: Radu Jude

Delia, 18letá dívka, vyhrává krásné auto v soutěži společnosti vyrábějící pomerančový džus. Na oplátku má Delia učinkovat v reklamě, která přednosti tohoto džusu vychvaluje. Delia však není žádná herečka. Natáčení reklamního spotu se komplikuje a počet záběrů narůstá. Rodiče dívky chtějí auto prodat a získat nějaké peníze, zatímco Delia by raději odjela k moři se svými přáteli.

Věková kategorie: 15+

 

 

Krev (Portugalsko 1989, 98 min.)

Režie: Pedro Costa

Blíží se Vánoce a dospívajícího Vincenta a jeho malého bratra Nina z jedné portugalské vesnice znepokojuje častá nepřítomnost jejich otce. Podivné kšefty dospělých je svedou dohromady s mladou Clarou, která pracuje u nich ve škole. Společně plánují, že vytvoří tajnou rodinu a pokusí se překonat každodenní překážky… Příběh o zrání chlapeckých hrdinů natočený v brilantních černobílých kompozicích obsahuje řadu pro režiséra typických mysteriózních prvků.

Věková kategorie: 15+

 

Projekt je realizován za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky a Kreativní Evropy.